MWOZ-24-BS-CB
At a Glance
Product Dimensions 17.88"h x 23.5"w x 22.31"d
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. Inspired by Lake Tahoe, USA, the ZLINE Autograph Edition 24" 1.6 cu ft. Built-in Convection Microwave Oven in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (MWOZ-24-BS-CB) provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style.Read More
Price Starting At
View Delivery & Pickup OptionsAdd ZIP Code
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
LCD Display - Enjoy an easy-to-use crystal clear LCD display and timer
1.55 cu. ft. Capacity - A large cooking area will easily fit your items, such as coffee mugs up to 7 in. tall and dishes up to 16 x 16 in.
Manufacturer Warranty - 2 year parts warranty
This product ships in multiple boxes and will require minimal assembly upon arrival
Useful Documents
Specifications
General Specs
ColorBlack Stainless Steel
Color/Finish NameBlack Stainless Steel
Handle ColorChampagne Bronze
Total Capacity (cu. ft.)1.6
Wall Oven TypeSingle Wall Oven
Fuel TypeElectric
Door Panel TypeGlass
Oven Cleaning MethodManual Clean
Oven FeaturesSpeed Cook, Broiler in Oven, Sensor Cook, Defrost, Safety Lock
Cooking SystemMicrowave; Convection
Air FryNo
Convection CookingYes
Smart CompatibleNo
Wifi CapableNo
App CapableNo
Child LockYes
Appliance Fit Width (in.)24
Width (in.)23.5
Depth (in.)22.31
Depth w/Door Open 90 Degrees (in.)31.5
Height (in.)17.88
Product Weight (lbs.)81.8
Cut Out Width22.38
Cut Out Depth23.25
Cut Out Height17.75
ADA CompliantYes
ENERGY STAR CertifiedNo
Commercial Use ApprovedNo
Manufacturer Warranty2 Year Parts
SeriesAutograph Edition
Voltage120
Frequency60
Other Features
Interior Oven Dimensions16.5 in. W x 16.5 in. D x 10 in. H
Depth with Door Open31.5 in.
Input Power1750W
Output Power1000W